Μουσική (Άλλο)

'ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ(CHANSON) ΤΟΥ 16ΟΥ ΑΙΩΝΑ'

Ποιητική ανάλυση του chanson 'Plus ne suys'

Παρουσιάζεται το τραγούδι 'Plus ne suys' που το θέμα του ποιητικού του κειμένου εξυμνεί τον έρωτα με τρόπο ευγενικό και μεγαλόπρεπο ('chanson noble'). Παράλληλα, αναφέρεται και αναλύεται ο όρος του Αναγεννησιακού Ουμανισμού με μεταφόρτωση φύλλου εργασίας 1. Eπιπλέον, παρουσιάζονται τα βιογραφικά στοιχεία του Ουμανιστή ποιητή - δημιουργού του 'Plus ne suys' Clemant Marot με μεταφόρτωση φύλλου εργασίας 2.

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ 'Plus ne suys‘

Η γλώσσα που χρησιμοποιείται στο ποίημα είναι γαλλική έτσι όπως εμφανίζεται στην εποχή της Αναγέννησης.

Ποιητική ανάλυση του chanson 'Plys ne suys'

Υποδεικνύεται στους μαθητές να μελετήσουν τα φύλλα εργασίας 1 και 2.
Σχόλιο:
Υποδεικνύεται στους μαθητές να μελετήσουν, από ηλεκτρονικές πηγές, τα χαρακτηριστικά στοιχεία της ποιητικής τέχνης του Μανιερισμού.
Δημιουργός Σεναρίου: ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΛΟΥΚΑΚΗ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΕΡΠΕ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΔΑΛΙΑΝΟΥΔΗ ΕΙΡΗΝΗ(ΡΕΝΑΤΑ) (Συντονιστής)