Μουσική (Άλλο)

'ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ(CHANSON) ΤΟΥ 16ΟΥ ΑΙΩΝΑ'

Mελέτη του 'chanson' ως είδους μουσικής σύνθεσης

Σύμφωνα με βιβλιογραφικές πηγές θα αναζητηθεί η θεματολογία του αναγεννησιακού 'chanson' και θα καταγραφούν τα ευρεθέντα στοιχεία από τους μαθητές.

Το chanson ως είδος μουσικής σύνθεσης

Εισαγωγή Ερώτησης Αντιστοίχισης

Το τραγούδι των πουλιών 'Le Chant des Oyseaux'

Μέσα από το έργο “Le chant des οyseaux” φαίνεται η ικανότητα της ανθρώπινης φωνής να μιμηθεί τον φυσικό ήχο των πουλιών. Με αυτόν τον τρόπο προσομοιάζεται το ανθρώπινο τραγούδι με το τραγούδι των πουλιών.
Σχόλιο:
Tα πουλιά αποκτούν ανθρώπινες ιδιότητες, οι οποίες γίνονται αντιληπτές μέσα από πληθώρα λεκτικοεκφραστικών μέσων, τα ονοματοποιητικά στοιχεία που αναδεικνύουν τη μιμητική ικανότητα της ανθρώπινης φωνής με φυσικούς ήχους από τιτιβίσματα-τραγούδια-κελαϊδίσματα πουλιών: Titi, pyti, chou chou, frian, frian, farirariron.

Clément Janequin, Le Chant des Oiseaux

Καθ' όλη την διάρκεια της ακρόασης οι μαθητές μπορούν να παρακολουθήσουν την έναρξη και τη λήξη των μιμήσεων σε κάθε φωνή σύμφωνα με τις υποδείξεις του βίντεο.

Ο ρόλος της τυπογραφίας στη διάδοση του γαλλικού 'chanson'

Τυπογραφία

Η τέχνη της αναπαραγωγής κειμένων ή εικόνων με τη χρήση κινητών ανάγλυφων στοιχείων
Σχόλιο:
Στην Ευρώπη, πατέρας της τυπογραφίας θεωρείται ο Γουτεμβέργιος, καθώς συνέλαβε την ιδέα της τυπογραφικής μεθόδου στο σύνολό της (χυτά στοιχεία, στοιχειοθεσία, χειροκίνητο πιεστήριο και τυπογραφική μελάνη).

Αποδέσμευση του 'chanson' από τις παραδοσιακές μουσικές φόρμες θρησκευτικού χαρακτήρα

Δημιουργός Σεναρίου: ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΛΟΥΚΑΚΗ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΕΡΠΕ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΔΑΛΙΑΝΟΥΔΗ ΕΙΡΗΝΗ(ΡΕΝΑΤΑ) (Συντονιστής)