Κοινωνικές - Πολιτικές επιστήμες (Γενικό Λύκειο)

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ-ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

Διδακτική προσέγγιση της μετανάστευσης στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας της Α' Λυκείου. Διαχρονική-ιστορική εξέταση του φαινομένου, εννοιολογικές διευκρινίσεις, διακρίσεις, αίτια-συνέπειες τόσο στο άτομο όσο και στην κοινωνία, προβλήματα εξ αιτίας της εμφάνισης ρατσιστικών συμπεριφορών, αναγκαιότητα ευαισθητοποίησης των μαθητών ως προς την υποστήριξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Το συγκεκριμένο σενάριο διαπραγματεύεται το θέμα της μετανάστευσης και του ρατσισμού. Η αυξανόμενη παγκόσμια μετακίνηση μεταναστών, αιτούντων άσυλο και προσφύγων, η πραγματικότητα της πολυπολιτισμικότητας στην οποία καλούνται να ζήσουν οι μαθητές αλλά και τα προβλήματα διάκρισης, ξενοφοβίας και ρατσισμού εξ αιτίας προκαταλήψεων που δημιουργούνται στις σύγχρονες κοινωνίες, καθιστούν αναγκαία τη μελέτη του φαινομένου με τέτοιο τρόπο ώστε  να επιδιώκεται η κοινωνική συνοχή  μέσα από την προαγωγή τόσο της ατομικής ευθύνης όσο και της συλλογικής ευαισθησίας στην προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Στην ύλη του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας της Α' Λυκείου υπάρχει το κεφ. Μετανάστευση ενώ αντίστοιχο κεφ. -σε πολύ μικρότερη έκταση- υπάρχει και στο βιβλίο των Βασικών Αρχών των Κοινωνικών Επιστημών της Β Λυκείου-της ομάδας προσανατολισμού των ανθρωπιστικών σπουδών. Και στις δύο περιπτώσεις το θέμα της μετανάστευσης δεν συνδέεται με το θέμα του ρατσισμού. Έτσι, θεωρώ πως θα πρέπει ο εκπαιδευτικός να καλύψει αυτό το κενό και προτείνω ένα σενάριο το οποίο εμπεριέχει και το θέμα του ρατσισμού, ενώ αξιοποιεί ενδιαφέρον ψηφιακό υλικό και ελκυστικές δραστηριότητες που έχουν παραχθεί από επίσημους φορείς που ασχολούνται με το θέμα (π.χ. Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ, ΔΟΜ, κλπ.).

Φάση 1: αφόρμηση με εποπτικό υλικό
Φάση 2: σύνδεση με προηγούμενες γνώσεις
Φάση 3: εννοιολογικός προσδιορισμός- χάρτες εννοιών
Φάση 4: σύνδεση με παραδείγματα-εφαρμογές