Διαθεματικό (Δημοτικό)

Ο Άρης και η Μαρίνα σε αποστολή στην Ευρώπη...

Έναυσμα-βίντεο-απεικόνιση του μύθου της Ευρώπης

Στην "γωνιά συζήτησης" στην αίθουσα πληροφορικής μοιράζονται στους μαθητές νομίσματα των δύο ευρώ όπου προσπαθούν να περιγράψουν τί απεικοινίζεται στα νομίσματα "ξετυλίγοντας" έτσι το μύθο της αρπαγής της Ευρώπης. Ακολουθεί προβολή 10’ λεπτού βίντεο κινουμένων  σχεδίων με το ίδιο θέμα.

Οι μαθητές στη συνέχεια χωρίζονται σε ομάδες των δύο στους υπολογιστές και χρησιμοποιώντας το λογισμικό  σχεδίασης για παιδιά Tux Paint ζωγραφίζουν εικόνες από το μύθο της Ευρώπης. Το συγκεκριμένο λογισμικό οι μαθητές το γνωρίζουν πολύ καλά, καθώς έχουν διδαχτεί τον τρόπο λειτουργίας του από την αρχή της χρονιάς.  Με αυτόν τον τρόπο εκφράζονται δημιουργικά και αναπτύσσουν την φαντασία τους.

Η Αρπαγή της Ευρώπης

Μέσα από την ιστορία του Κάδμου και της αδελφής του Ευρώπης οι μαθητές γνωρίζουν το μύθο της Αρπαγής της Ευρώπης

Απεικόνιση του Μύθου στο Λογισμικό TuxPaint

Δημιουργός Σεναρίου: ΕΥΣΤΑΘΙΑ ΚΥΡΟΔΗΜΟΥ (Εκπαιδευτικός)