Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Γυμνάσιο)

Το Ημερολόγιο του Κένταυρου Χείρωνα στην εποχή μας

Διέγερση ενδιαφέροντος με βάση τη μυθολογία

Οι μαθητές αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο για τα μυθικά πλάσματα που ονομάζονταν Κένταυροι και για τον πιο φημισμένο από αυτούς τον Χείρωνα που κατοικούσε στο Πήλιο. Πληροφορούνται για το ρόλο του ως δασκάλου φημισμένων ηρώων όπως ο Ιάσωνας, ο Αχιλλέας κλπ. Αφού ενημερωθούν για το κύριο θέμα της διδασκαλίας του, που αφορούσε στη  βοτανολογία για θεραπεία και μακροζωία,  επικεντρώνουν στον χρόνο συλλογής των βοτάνων και τη σημασία του στη αξιοποίησή τους.

Καλούνται να επισκεφθούν τοπικούς εμπόρους βοτάνων και να πληροφορηθούν από αυτούς για τα ονόματα και τις χρήσεις τους. Τέλος χωρισμένοι ανά ομάδες φέρνουν στη τάξη από ένα αντιπροσωπευτικό είδος για κάθε μήνα συλλογής. Επιλλέγουν αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες του κάθε βοτάνου και τις καταχωρούν στον υπολογιστή του σχολείου.

Δημιουργός Σεναρίου: Σεραφείμ Σπανός (Εκπαιδευτικός)