Αγγλική Γλώσσα (Γενικό Λύκειο)

"MAKE YOUR VOICE HEARD"

Pre-production phase

• In class they are introduced to the idea of making their own e-journal collaboratively and indicate that each one's contribution will be of great value.
  • They are presented the collaborative platform http://www.pbworks.com/ they will be working on.
  • They decide on 5-6 different  subject areas based on topics such as (politics, social life, culture, art, youth issues, education/school/neighbourhood matters,  entertainment) and fill in the photocopied xl file they are delievered.
  • They form heterogeneous groups regarding competence and gender according to the section they have chosen.
  • In groups with the students’ own proposals, the topics to be tackled throughout the project are discussed and agreed on.
  • They choose a role according to their skills and preferences e.g. a reporter, a photographer, an editor, a web master etc.
  • Each group  decides on the journalistic approach according to the topic and capacities; they brainstorm their ideas and prepare drafts of the article. (They might write about their own ideas or carry out a research on the chosen topic via the Internet and/or in the school library.)
  • They decide on persons to be interviewed.

NOTE: If they collaborate with foreign students they are shared the xl file to fill it in on line (google shared xl).

Writing becomes "fun"

Δημιουργός Σεναρίου: Γλυκερία Γκουβάτσου (Εκπαιδευτικός)