Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

Τοιχογραφίες μινωικού πολιτισμού

Το σενάριο αυτό προσφέρεται για να μπορέσουν οι μικροί μαθητές να γνωρίσουν, να εξερευνήσουν, να μελετήσουν τις μινωικές τοιχογραφίες και να τις αναγνωρίζουν ανάμεσα σε τοιχογραφίες άλλων περιοχών ή πολιτισμών. Επίσης να μάθουν να  εκτιμούν τη διαχρονική αξία τους, γιατί αποτελούν ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της Τέχνης ενός μεγάλου και αξιόλογου πολιτισμού, του Μινωικού. Τέλος τους δίνεται η δυνατότητα να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν κι αυτοί τις δικές τους τοιχογραφίες.

Οι μινωικές τοιχογραφίες κοσμούν το αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου, ένα από τα σπουδαιότερα μουσεία παγκοσμίως. Οι τοιχογραφίες αυτές χαίρουν το θαυμασμό και την εκτίμηση από τους χιλιάδες περιηγητές που τις επισκέπτονται κάθε χρόνο. Θα πρέπει λοιπόν και οι μικροί μας μαθητές να γνωρίσουν τις τοιχογραφίες αυτές και να μάθουν να εκτιμούν τα απομεινάρια του πολιτισμού τους. Στο βιβλίο ιστορίας του Δημοτικού υπάρχουν πολύ σύντομες αναφορές για τις τοιχογραφίες  στην Ενότητα του μινωικού πολιτισμού.

Φάση 1: Επίσκεψη στο αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου
Χώρος Διεξαγωγής: στο εργαστήριο πληροφορικής ή στη σχολική τάξη ή στο ίδιο το αρχαιολογικό Μουσείο
Φάση 2: Σχετικά με τις τοιχογραφίες
Χώρος Διεξαγωγής: εργαστήριο πληροφορικής ή σχολική τάξη
Φάση 3: Κατασκευή μινωικών τοιχογραφιών
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική τάξη
  1. Να γνωρίσουν τις μινωικές τοιχογραφίες και να τις εκτιμήσουν.
  2. Να αντλούν πληροφορίες για τις τοιχογραφίες τόσο από εικόνες όσο και από υπερκείμενα στο διαδίκτυο.
  3. Να αναγνωρίζουν, να ονοματίζουν και να περιγράφουν τις μινωικές τοιχογραφίες.
  4. Να μάθουν να ανπαραγάγουν δικές τους τοιχογραφίες.
Τοιχογραφίες
Μινωικός πολιτισμός
Μινωική Κρήτη
τέχνη