Μουσική (Γυμνάσιο)

Οστινάτο

Τί έμαθα;

Οι μαθητές ακούν μουσικά παραδείγματα, αναγνωρίζουν το οστινάτο και επεκτείνουν τις γνώσεις τους.

Καρναβάλι των ζώων "Ο Κύκνος"

Saint-Saens: The Swan, Violin and Piano.
Σχόλιο:
Κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης της παρτιτούρας ο εκπαιδευτικός της μουσικής μπορεί να επεκταθεί, πέρα από την έννοια του οστινάτο, και σε βασικά στοιχεία της μουσικής (τονικό ύψος, συνήχηση, διάρκεια του ήχου κλπ.) ανάλογα με το γνωστικό επίπεδο των μαθητών του.

"Κατάκτηση του παραδείσου"

Σχόλιο:
Ο εκπαιδευτικός της μουσικής μπορεί να αναφερθεί και σε άλλα έργα του συνθέτη όπως και στη βιογραφία του (Βλ. και Βιβλίο μαθητή Α΄ Γυμνασίου, σελ. 36). Ενδεικτικά: Για τη βιογραφία του: el.wikipeadia.org/wiki/Βαγγέλης_Παπαθανασίου. Για την ταινία Oι δρόμοι της φωτιάς: www.sansimera.gr/articles/547
Δημιουργός Σεναρίου: ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ΠΕΡΑΚΑΚΗ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΣΕΡΠΕ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΔΑΛΙΑΝΟΥΔΗ ΕΙΡΗΝΗ(ΡΕΝΑΤΑ) (Συντονιστής)