Ιστορία (ΔΕ) (Γενικό Λύκειο)

Ελεύθεροι Πολιορκημένοι - Μεσολόγγι - 1826

Φάση δημιουργίας τελικού προϊόντος

Μετά την ενασχόληση των μαθητών/τριών με το προς επεξεργασία υλικό προβαίνουν στη δημιουργία του τελικού προϊόντος.

Το σενάριο μπορεί να κλείσει με την παρακολούθηση του μουσικού ντοκυμανταίρ "Τα μάτια μου δεν είδαν τόπον ενδοξότερον" ή με το αφιέρωμα της εκπομπής "Μηχανή του χρόνου" στην πολιορκία και την Έξοδο του Μεσολογγίου. Εναλλακτικά θα μπορούσε ο/η εκπαιδευτικός να προβάλει σε οποιαδήποτε στιγμή του σεναρίου κρίνει σκόπιμο το ένα ή και τα δύο αυτά ντοκυμανταίρ.

Χρήσιμα στοιχεία προς προβληματισμό και χρήση των μαθητών

(Αφού μελετήσουν το ποίημα και τους Στοχασμούς του ποιητή)

Τα μάτια μου δεν είδαν τόπον ενδοξότερον

Αρχείο ΕΡΤ - ταινιοθήκη τηλεόρασης
Σχόλιο:
Πρόκειται για ένα μουσικό ντοκιμαντέρ που παρουσιάζει την ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ μέσα από παραδοσιακά τραγούδια. Η εκπομπή ξεκινά με τον αφηγητή να διαβάζει απόσπασμα από τους «Ελεύθερους Πολιορκημένους» του Δ. ΣΟΛΩΜΟΥ. Με τη συνοδεία ορχήστρας ερμηνεύουν οι ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΡΙΒΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΣΑΒΒΑΣ ΣΙΑΤΡΑΣ, ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΠΠΑΣ. Εναλλάσσονται πλάνα ηρώων της ελληνικής επανάστασης, απεικονίσεις των πεδίων των μαχών και της πόλης του ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ.

Έξοδος του Μεσολογγίου (Μηχανή του Χρόνου)

Δημιουργός Σεναρίου: ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΤΙΔΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΟΡΝΑΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (Συντονιστής)