Προσχολική Παιδαγωγική (Προσχολική)

Mε το βλέμμα μου στο χάρτη .... γνωρίζω τον πολιτισμό της πατρίδας μου !

Μνημεία Πολιτιστικής κληρονομιάς

Το ταξίδι μας στα μνημεία της χώρας μας ξεκινά από την Αθήνα. Πρώτη στάση στο μουσείο της Ακρόπολης. Τα παιδιά περιηγήθηκαν με τη βοήθεια της τεχνολογίας στο Μουσείο της Ακρόπολης όπου θαύμασαν τα εκθέματα και έπαιξαν διαδραστκά παιχνίδια. Παρακολούθησαν βίντεο με έργα συντήρησης του μουσείου όπου ενθουσιάστηκαν. Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας φυσικά υλικά αλλά και με τη βοήθεια του λογισμικού Revelation Natural Art δημιούργησαν τα δικά τους αριστουργήματα.

Αναστύλωση γλυπτών Ακροπόλεως

Σχόλιο:
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν παρακολουθώντας το συγκεκριμένο βίντεο και ζητούσαν να το παρακολουθήσουν ξανά και ξανά.

Εικονική περιήγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης

Η σχέση των παιδιών με την τεχνολογία ήταν αρκετά καλή και μπορούσαν να χειριστούν πολλά τεχνολογικά μέσα
Σχόλιο:
Η περιήγηση στα εκθέματα του μουσείου προκαλεί τεράστιο ενδιαφέρον στους μικρούς μαθητές.
Δημιουργός Σεναρίου: ΔΗΜΗΤΡΑ ΚΩΤΣΙΟΠΟΥΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)