Βιωματικές Δράσεις - ΣΔΕ - Project (Επαγγελματικό Λύκειο)

Δημιουργία και διαχείριση σχολικού κυλικείου

Λειτουργία, διορθώσεις

Οι μαθητές λειτουργούν το κυλικείο. Συντάσσουν το Φύλλο Βάρδιας ώστε να γνωρίζουν όλοι τη θέση και τις αρμοδιότητές τους. Κατασκευάζουν τα προϊόντα και τα πωλούν. Εκδίδουν χειρόγραφα τα παραστικά. Τηρούν Βιβλίο Ταμείου, Βιβλίο Αποθήκης, Βιβλίο Εσόδων και Εξόδων. Ενημερώνεται το Βιβλίο Εμπορεύματων για να γνωρίζουν πότε να ανανεώσουν τις α ύλες τους. Προμηθεύονται εκτός σχολείου τα προϊόντα και τις πρώτες ύλες. Πλέον ελέγχουν τιμές, αναζητούν συμφέροντες προμηθευτές, αναζητούν πόρους, συγκρίνουν, φυλάττουν αποδείξεις, τις μελετούν. Η εμπορική, επιχειρηματική και πελατειακή καθημερινότητα γίνεται πεδίο μελέτης.

Το αρχικό κεφάλαιο δίνεται απο τον εκπαιδευτικό και του επιστρέφεται στη λύση της επιχείρησης με την εκκαθάριση. Κεφάλαιο μπορεί να βρεθεί και απο τους μαθητές-μετόχους ή άλλους σχολικούς πόρους.

Λειτουργία κυλικείου

Αποδείξεις - Έσοδα - Έξοδα

Κάρτες Ερωτήσεων

Ισολογισμός