Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

«Περπατώντας στα μονοπάτια της Αρχαίας Ολύνθου», ένα WebQuest για τα μαθήματα της Ιστορίας και της Γεωγραφίας

Διαδικασία

Οι μαθητές θα χωριστούν σε 4 ανομοιογενείς οµάδες 4-5 παιδιών. Επιδιώκεται η συμμετοχή όλων των μαθητών σε δομημένες και οργανωμένες δραστηριότητες. Η επιλογή αυτή  θεωρείται ιδανική, διότι συνδυάζει την αλληλεπίδραση µε την τεχνολογία των Η/Υ και περιλαμβάνει ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες που ευνοούν τη διαδικασία της μάθησης.  Κάθε ομάδα θα πάρει μια εργασία.

Ομάδα Γεωγράφων (Φύλλο Εργασίας 1)

• Αναζητήστε κατάλληλους χάρτες και φωτογραφίες, ώστε να κατατοπίσετε πλήρως έναν ξένο για το πού βρίσκεται η Αρχαία Όλυνθος.
  • Περιγράψτε τη γεωγραφική θέση της περιοχής στο χάρτη της Χαλκιδικής και της Ελλάδας.
  • Διατυπώστε σύντομα την άποψή σας για το πώς η γεωγραφική θέση της περιοχής μπορεί να επηρεάσει τη ζωή των κατοίκων, την ιστορία και την εξέλιξή τους.

Ομάδα Ιστορικών (Φύλλο Εργασίας 2)

• Καταγράψτε την περιοχή της Ολύνθου για το ιδιαίτερο ιστορικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον που έχει.
  • Αναζητήστε πληροφορίες για το Ν. Χαλκιδικής και καταγράψτε συνοπτικά τα ιστορικά του στοιχεία

Ομάδα Αρχαιολόγων (Φύλλο Εργασίας 3)

• Αναζητήστε και καταγράψτε πληροφορίες για τα κυριότερα μνημεία.
  • Αναζητήστε πληροφορίες για προσωπικότητες που γεννήθηκαν κι έζησαν στην περιοχή από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Ομάδα Αρχιτεκτόνων (Φύλλο Εργασίας 4)

• Αναζητήστε πληροφορίες σχετικά με τη ρυμοτομία της Αρχαίας Ολύνθου καθώς και την αρχιτεκτονική κατασκευή των σπιτιών.
  • Απαντήστε στο ερώτημα: Τι είναι το ιπποδάμειο πολεοδομικό σύστημα;

Video αφιέρωμα για την Αρχαία Όλυνθο

Όλυνθος Χαλκιδικής

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Προσομοίωση Κατοικίας